Asertywność

Na czym polega asertywność? To zdolność do wyrażania swych praw, uczuć i opinii, z jednoczesnym poszanowaniem praw, uczuć i opinii drugiej osoby. Można ją opisać, jako relację typu „ja jestem OK, ty jesteś OK”. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby być asertywnym? Myślę, że problem tkwi w bojaźni przed odrzuceniem. Wiąże się to z obawą utraty znajomości, przyjaźni czy też szacunku. Musimy się uczyć asertywności, co w przypadku związkowca jest niezwykle trudne. Już sama idea działalności związkowej kłuci się z tą cechą. Owszem nieczęsto się zdarza, że używa się prostego słowa nie, nie mogę.

Zaszufladkowano do kategorii NIE JESTEM ANIOŁEM | Możliwość komentowania Asertywność została wyłączona

OCZEKIWANIE

Oczekiwania i nic po za tym. Zastanawiałem się jak zacząć, ale życie samo rozwiązało ten problem.  Koniec roku to okres podsumowań i refleksji.  Skończyło nam się święto demokracji, a teraz przeżywać będziemy inny rodzaj świętowania.  Ale, wracając do demokracji, to zakończył się proces wyborczy w całej Solidarności. Trwał długo, prawie cały rok, poczynając od najniższych struktur zakładowych , poprzez sekcje, sekretariaty, regiony kończąc na Komisji Krajowej.  Tym razem jako członek Krajowej Komisji Wyborczej miałem szansę być obecny w wielu spotkaniach i wiele z nich nadzorować. 

Zaszufladkowano do kategorii WŁASNYM SŁOWEM | Możliwość komentowania OCZEKIWANIE została wyłączona

KIM JEST LIDER PRODUKCJI?

To takie pytanie, na którym głowią się nie tylko pracownicy, ale zapewne i sami liderzy. Trudno rozgryźć tą definicję nie zaczynając od istniejących kiedyś brygadzistów i majstrów. Od zarządzania maszynami, poprzez nadzorowanie procesu, przygotowywaniem harmonogramów oraz nadzorem nad wykonaniem, byli  majstrowie lub brygadziści. Rozwój techniki i procesów produkcji,  pociągnęły za sobą przemiany organizacyjne w zakładach pracy. Ktoś wpadł na pomysł, że należy usprawnić system zarządzania „zasobami ludzkimi” i produkcją na poziomie działu lub linii produkcyjnej.

Zaszufladkowano do kategorii CO NAS BOLI | Możliwość komentowania KIM JEST LIDER PRODUKCJI? została wyłączona

Wrzesień 2018

Władza jaka by nie była, to obowiązek oraz samotność. Tak właśnie samotność, bo odpowiedzialność za decyzje i działania podejmuje się w samotności. To prawda że konsultuje się pewne stanowiska i decyzje. To prawda, że otaczamy się przyjaciółmi i kolegami, którzy chętnie nam pomagają. Ale władza jaką by nie była to przekleństwo. To także wielki ciężar. Wiem o tym bo taki ciężar i samotność każdy z komisji zakładowej musi wpisać w swoją tożsamość i działania, które są pod obstrzałem wszystkich wokół. 

Zaszufladkowano do kategorii WŁASNYM SŁOWEM | Możliwość komentowania Wrzesień 2018 została wyłączona

TROCHĘ SIĘ NAROBIŁO

To niby nie poniedziałek, ale się narobiło. Cóż nawet takiego klocka jak ja, nie ominęła dolegliwość i to o tyle niewygodna, że aż na 6 tygodni. Ale świat na tym się nie kończy i szybko wrócę do was.  Jednym spostrzeżeniem muszę się z wami podzielić. Komisja Zakładowa (poza paroma wyjątkami), nieźle sobie poczyna i radzi w trudnych sytuacjach. Zresztą co by nie mówić,  zaproponowany nowy schemat działania oraz chęć pracy wyrażona przez nowych członków komisji, zaczynają się sprawdzać.

Zaszufladkowano do kategorii NIE LUBIĘ PONIEDZIAŁKU | Możliwość komentowania TROCHĘ SIĘ NAROBIŁO została wyłączona

MARZEC 2018

Związek „Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości. Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo czują się nadal bezkarni, bo taki proceder zwyczajnie się im prawdopodobnie opłaca.

Zaszufladkowano do kategorii WŁASNYM SŁOWEM | Możliwość komentowania MARZEC 2018 została wyłączona

ZDROWY ROZSĄDEK

Najwygodniej zwolnić związkowca. Pracodawcy często zamiast rozmawiać, wolą pozbyć się problemu. A wciąż zdarzają się pracodawcy, którzy zamiast rozmawiać ze związkowcami, wolą pozbyć się problemu. Być może problemem są nie związkowcy, lecz zbytnie zaufanie osobom którym się zawierzyło wszystko. Być może wielu osobom to, co napiszę, wyda się niewłaściwe, bo przecież jest to wbrew intuicji.

Zaszufladkowano do kategorii BO CHODZI O TO..... | Możliwość komentowania ZDROWY ROZSĄDEK została wyłączona