ORP GENERAŁ SZEPTYCKI

TweetKontynuując serię dotyczącą Flotylli, sięgnąłem po kolejny bocznokołowiec znajdujący się na wyposażeniu tej formacji we wrześnio 1939 roku. Rysunek dotyczący jednego z kilku  statków uzbrojonych, jakie służyły we Flotylli Pińskiej , czyli statku uzbrojonego Generał Szeptycki. Zbudowany w 1917 r. w Stoczni w Kijowie, okręt pod polską banderą, kilkukrotnie był przebudowywany i przezbrajany, zmieniały się również jego zadania. We wrześniu 1939 r. pełnił  rolę statku uzbrojonego. Była to jednostka o napędzie bocznokołowym, napędzana maszyną parową.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

KM – 12

TweetRysunek kutra meldunkowego KM – 12. Należał do serii kutrów meldunkowych uzbrojonych w dwa podobne karabiny. Prezentowany kuter wraz z KM-13 został wydzielony z Flotylli  Pińskiej i zasilił Oddział Wydzielony Wisła. 10 września 1939 roku pod Wolą Brwileńską na rozkaz kmdr. Kanafoyskiego załogi opuściły kutry i po zniszczeniu dokumentacji zatopiły je.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ORP GENERAŁ SIKORSKI

Tweet Następny rysunek  z serii Flotylli Pińskiej. Statek sztabowy Grupy Poleskiej nosił nazwę „Pułkownik Sikorski”. Pułkownik Wł. Sikorski został awansowany do stopnia generała podporucznika w dniu 1 kwietnia 1920. Nową nazwę „Generał Sikorski” nadano statkowi w kwietniu 1922. W sierpniu 1927 statek z grupy sztabu został przeniesiony do grupy łączności potem jako statek – baza łącznościowców. We wrześniu 1939 był statkiem opl. Samozatopiony 18 września na Prypeci na zachód od Przewozu Łachowskiego. Wydobyty przed 12 listopada wszedł jako „Bug” do Wojennej Flotylli Dnieprzańskiej.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ORP Admirał Sierpinek

Tweet Drugim ostatnio skończonym rysunkiem  dotyczącym Flotylli Pińskiej był ORP Admirał Sierpinek. To dawny  rosyjski statek towarowo-pasażerski. Zdobyty przez Polaków 27 kwietnia 1920 roku w Czarnobylu i wcielony do służby jako transportowiec „T-2”. Podczas odwrotu wojsk polskich samozatopiony 25 lipca 1920 na Pinie, wydobyty przez wojska sowieckie, przeholowany do Mostów Wołyńskich i tam podczas ich odwrotu ponownie samozatopiony. Ponownie wydobyty przez Polaków w kwietniu 1921 roku, gruntownie wyremontowany w stoczni w Modlinie i w 1922 wcielony do Flotylli Wiślanej. W 1925 roku skierowany do Szkoły Specjalistów Morskich w Świeciu, gdzie służył jako okręt…

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ORP Mątwa

Tweet Flotylla Pińska to mój ulubiony temat, dlatego kontynuację rozpocząłem od ORP Mątwy. Była to rosyjska krypa rzeczna K-5 bez własnego napędu, zdobyta przez Polaków w marcu 1920 roku. W 1925 roku przeprowadzono remont, zamontowano silnik i zmieniono nazwę na „Mątwa”. Okręt był jednostką flagową Oddziału Minowo-Gazowego. Po wybuchu wojny Oddział Minowo-Gazowy wszedł w skład Oddziału Wydzielonego Prypeci. Zadaniem „Mątwy” było zablokowanie wejścia na Prypeć za pomocą zagród minowych oraz wykonywanie zasłony dymnej i użycie gazów łzawiących. Po agresji sowieckiej 17 września rozpoczął odwrót do Pińska. Wobec niemożności wykonania tego…

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ORP PIŃSK

Tweet Drugi rysunek z tego roku przedstawia jednego z czterech bliźniaczych monitorów typu B (tzw. monitory „gdańskie”). Brał udział w kampanii wrześniowej, lecz, podobnie, jak inne jednostki flotylli, po inwazji radzieckiej, z powodu niemożności ewakuacji, został 18 września 1939 samo zatopiony przez załogę ok. 10 km na wschód od Mostów Wolańskich. Pod koniec września 1939 okręt został wydobyty przez Rosjan i po remoncie w zakładach im. Stalina w Kijowie, wcielony do służby pod nazwą „Żytomir”.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

KU-1

Tweet Rysunek już z 2016 roku. Postanowiłem kontynuować serię związaną z Flotyllą Pińską. Jako pierwszy w tym roku zakończyłem rysunek który przedstawiał serię kutrów uzbrojonych. KU 1 wraz z bliźniaczymi KU 2 i KU 3 w pierwszych dwóch tygodniach kampanii wrześniowej holowały krypy transportowe BW. Holując po rzece Prypeć jednostki BW, 19 IX dotarły do Pińska. Kilka dni później, 21 IX zostały zatopione u wejścia do Kanału Królewskiego w Pinie, pod Kuźliczynem.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ORP WILNO

Tweet Ostatni rysunek z 2015 roku i z serii dotyczącej Flotylli Pińskiej. Okręt został przekazany Polskiej Marynarce Wojennej 2 października 1926. Wiosną 1927 okręt został odkomenderowany do Flotylli Pińskiej. Wszedł w skład jej I Dywizjonu Bojowego. W składzie flotylli służył do 1939 roku wraz z bliźniaczym ORP Kraków. W chwili wybuchu wojny, ORP „Wilno” działał na Prypeci, Pinie oraz na Jasiołdzie. Po agresji sowieckiej 17 września rozpoczął odwrót do Pińska. Wysadzony w powietrze przez własną załogę18 września koło wsi Osobowicze.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

KU-28

Tweet Czwarty rysunek dotyczący Flotylli Pińskiej. KU-28 był jednym z serii kutrów uzbrojonych. Wraz z bliźniaczymi jednostkami KU 25, KU 26, KU 27 i KU 29, przydzielony został do obrony pod odcinka „Przewóz Łachewski”. Po agresji sowieckiej wycofały się z rejonu Przewozu Łachewskiego w górę rzeki Prypeć i 19 września dotarły do Pińska.

CZYTAJ CAŁOŚĆ